Kategorie

Blog

Dom piętrowy czy parterowy? Jak wybrać?

Dom piętrowy czy parterowy? Jak wybrać?

Dlaczego dom parterowy?

Dom parterowy można rozbudować tylko wszerz albo z tego zrezygnować i wybrać wersję minimalistyczną. Dzięki temu na pewno zaoszczędzisz nie tylko na budowie, lecz także na późniejszej eksploatacji. Wszystko zależy oczywiście od liczebności Twojej rodziny.

Brak schodów

Dla wielu jest to największa zaleta. W zabudowie parterowej unikamy wchodzenia po schodach. To doskonałe rozwiązanie dla starszych członków rodziny lub tych
z niepełnosprawnością.

Niższe koszty budowy

Oczywiście trzeba przyjąć, że im większa powierzchnia domu, tym większe koszty.
W przypadku domu parterowego nie ma konieczności budowania klatki schodowej oraz schodów, a także ocieplania poddasza i doprowadzania tam wszystkich mediów.

Wady domu parterowego

Zabudowa parterowa wymaga większej działki. Dodatkowo dom parterowy może być słabiej oświetlony, ponieważ okna bywają przysłonięte przez drzewa czy wysokie ogrodzenie.

Dom piętrowy i jego zalety

Domy piętrowe są świetnym rozwiązaniem dla dużej, wielopokoleniowej rodziny. Dzięki klarownemu podziałowi na strefę dzienną i nocną oraz ze względu na liczbę pokojów każdy znajdzie tam swoje miejsce. Starsi członkowie rodziny mogą funkcjonować na parterze,
a młodsi na piętrze.

Brak skosów na piętrze

Piętrowa zabudowa tym różni się od domów z użytkowym poddaszem, że na piętrze oferuje pełnowymiarowe pomieszczenia bez skosów. Dzięki temu dużo łatwiej zaaranżować wnętrza, i – co ważniejsze – powierzchnia użytkowa domu staje się większa oraz lepiej dostępna.

Koszty budowy

Nie są one małe, ale porównywalne do kosztów budowy domu z użytkowym poddaszem. Poddasze to skomplikowana konstrukcja wymagająca większej ilości materiałów. To także skosy, które trzeba właściwie wykonać. Okazje się zatem, że za podobną kwotę zyskujesz tradycyjny dom piętrowy i… zyskasz tym samym więcej przestrzeni. Metraż domu jest rozłożony na dwa poziomy, co powoduje, że nie ma potrzeby kupowania aż tak dużej działki.

Wszystko więc zależy od Ciebie, Twoich upodobań i projektu. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci w wyborze. Więcej informacji na temat budowy domu, remontów znajdziesz tutaj: icmarket.pl

Projekty domów

wstecz do kategorii: Budownictwo, Gospodarka, Ekonomia