Kategorie

Wentylacja i klimatyzacja


filtruj / sortuj (pokaż)

Wentylacja i klimatyzacja

Zastosowanie odpowiedniego systemu wentylacji pozwala na usunięcie powietrza zanieczyszczonego i jego wymianę na świeże. Wentylatory mogą zostać zamontowane na dachu lub wewnątrz pomieszczeń - przy czym tutaj warto zwrócić uwagę na poziom hałasu. Klimatyzacja pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku i odpowiedniej wilgotności powietrza. Klimatyzatory można montować na ścianie, na suficie lub przy podłodze.

Zastosowanie wentylacji i klimatyzacji

Zastosowanie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważne zarówno z punktu widzenia komfortu życia czy pracy, jak również biorąc pod uwagę niezwykle często pojawiające się choroby układu oddechowego, takie jak alergia czy astma. Odpowiedni system wentylacji pozwala na sprawna wymianę powietrza zanieczyszczonego na świeże, pozwalając nam swobodniej oddychać – a co za tym idzie sprawniej funkcjonować. Dużo przyjemniej jest spędzać czas w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu, a ludzki mózg od razu wchodzi na wyższe obroty, dzięki czemu stajemy się bardziej wydajni. Natomiast nie zawsze mamy możliwość otwarcia okna na zawołanie i przewietrzenia naszego pokoju czy biura. Wiele obiektów posiada również podpiwniczenia, w których znajdują się lokale w pełni użytkowe, pozbawione okien. W takich sytuacjach dobrze dobrany system wentylacji to podstawa, aby uniknąć "ciężkiego" powietrza, czy brzydkiego zapachu. Kolejnym wspaniałym wynalazkiem XX wieku okazała się być klimatyzacja. Polska znajduje się w strefie klimatycznej umiarkowanej, jednak od kilku lat możemy zaobserwować znaczne anomalie pogodowe z naszym kraju. Lata często są bardzo gorące, a w niektóre dni temperatura dla nas jest wręcz nie do wytrzymania. Na zachodzie Europy gdzie dominuje klimat podzwrotnikowy i przez większa cześć roku temperatura nie spada poniżej 20 °C, klimatyzacja jest praktycznie podstawowym elementem wyposażenia każdego domu, mieszkania czy biura. W polskich biurach i zakładach pracy klimatyzatory również stały się praktycznie podstawą, jednak jeszcze stosunkowo rzadko montowane są w prywatnych lokalach. Utrzymująca się tendencja upalnych miesięcy letnich miesięcy coraz więcej osób do zakupu tych urządzeń. Klimatyzatory pozwalają na utrzymanie wybranej temperatury w pomieszczeniu i dowolnego sterowania nią do góry lub w dół. Kwestia tego jak szybko pomieszczenie osiągnie wpisana temperaturę zależne jest od rodzaju urządzenia, wielkości lokalu a także temperatury na zewnątrz. Im cieplej jest na dworze i im bardziej pomieszczenie jest nagrzane tym dłuższy będzie czas jego wychładzania. Obecnie klimatyzatory cechują się bardzo szeroką gamą kolorystyczna i nowoczesnym designem, a co za tym idzie można je dopasować do wystroju wnętrza i nie będą wyglądać jak brzydka "skrzynka" zawieszona nad drzwiami wejściowymi. Również miejsce montażu klimatyzatora może być całkowicie dowolne, najczęściej widuje się je pod sufitem, ale mogą być montowane również bliżej podłogi, a także na samym suficie – takie spotykane są najczęściej w dużych salach konferencyjnych czy w restauracjach.

Zarówno odpowiednia wentylacja pomieszczenia jak i klimatyzacja montowana dla większego komfortu zapewniają dogodne warunki do pracy, nauki czy po prostu codziennego życia. Czyste, odpowiednio nawilżone powietrze i optymalna temperatura na pewno wyeliminują wszelkie bóle głowy i złe samopoczucie, o które naprawdę nie trudno, gdy w pomieszczeniu jest duszno i za ciepło. Tak samo jakość snu z pewnością w dobrze wentylowanym pomieszczeniu będzie o wiele lepsza, a pobudka dużo przyjemniejsza. Warto to przemyśleć w kontekście poprawy komfortu życia swoich domowników czy pracowników, tym bardziej że wyżej opisane urządzenia to nie jest już taki koszt, jak lata temu, gdy dopiero wprowadzane były na rynek.