Kategorie

Pokrycia dachowe


filtruj / sortuj (pokaż)
Bauder - folie FPO Thermoplan T

1 984,30zł
2 345,92zł

Bauder - folie FPO Thermoplan T

Pokrycie dachowe

Pokryciem dachowym nazywana jest zewnętrzna warstwa dachu, będąca bezpośrednio narażona na działanie czynników atmosferycznych. W ofercie naszego sklepu znajdziecie państwo szeroki wybór dachówek, pap bitumicznych, pokrycia blaszane, blachodachówki, blachę trapezową, gonty drewniane i bitumiczne oraz kompletne systemy rynnowe, wykonane z aluminium, PCV lub stali.

W obecnych czasach dachy kryjemy głównie zarówno dachówką ceramiczną jak i betonową. Możemy wyróżnić również blachy płaskie i profilowane, zdarza się również pokrycie materiałami bitumicznymi.

Naturalnym pokryciem nazywamy strzechą lub gontem drewnianym, dawniej często wykorzystywanym, dzisiaj należy do kosztownej ekstrawagancji.

W trakcie wyboru materiału przed wybudowaniem domu wydawać by się mogło, że nic nas nie ogranicza, jednakże musimy wziąć pod uwagę plan zagospodarowania przestrzennego, który nie będzie narzucał koloru albo kształtu dachu.

Pokrycie inaczej podkład to warstwa znajdująca się między konstrukcją a jego pokryciem. Jego celem jest stworzenie izolacji przeciwwodnej. Odpowiada za odprowadzenie na zewnętrzna stronę wody opadowej i pary wodnej, które wniknęły do tej strefy. W zależności od kąta nachylenia dachu dobiera się odpowiedni rodzaj materiału pokryciowego.

Zaczynając pracę, przygotowujemy płaskie deski, aby ułożyć je z zachowaniem kilkucentymetrowych odstępach, umożliwiając tym samym wentylację pokrycia. Ułożenie odpowiednio pełnego deskowania pod dachówki, zwiększa sztywność konstrukcji, niestety także jego koszty.

Warto również brać pod uwagę możliwość zastosowania odpowiedniego pokrycia dachu przy odpowiedniej wadze, szczelności i sztywności. Podkreślam, że nie każdy materiał nadaje się na każde pokrycie.

Odpowiednie przygotowanie parametrów pokryć dachowych biorąc pod uwagę ich wagę, dzielimy na lekkie tak zwane bitumiczne, czyli blachy nie przekraczające kilkunastu kg/m2 oraz ciężkie do których należą zarówno dachówki jak i rzadziej stosowane strzecha i łupek ważących kilkadziesiąt kg/m2.

Zmiana pokrycia np. z lekkiego na ciężkie bardzo często wiążę się z koniecznością zwiększenia przekroju krokwi bądź zmniejszenia odległości między nimi. Gdy dojdzie do takiej sytuacji warto zaczerpnąć konsultacji z odpowiednio uprawnionym konstruktorem.

Przy odwrotnej sytuacji, czyli zastępując ciężki materiał lekkim nie mamy z tym większego problemu. Jednakże warto i tę kwestię przedyskutować z fachowcem. Często się zdarza, że są np. sprzedawane w dużych arkuszach i blachodachówki trudno będzie ułożyć na dachu o dość skomplikowanym kształcie.

W trakcie budowy podkład pod pokrycie stanowi ruszt albo deskowanie. Profilowane dachówki i blachy są sztywne i nie wymagają okrycia na całej swojej powierzchni, wystarczy zastosować zatem ruszt z łat i kontrłat.

Przy wyborze przez nas blach płaskich, papy bądź gonty bitumiczne należy zastosować deskowania. Dwa podane ostatnio pokrycia wymagają jak najbardziej najrówniejszego podkładu, dobrym wyborem będzie zastosowanie dużych płyt drewnopochodnych, ewentualnie połączonych desek na pióra i wpust.

Niezależnie od wyboru rodzaju pokrycia dachowego ekskluzywnego czy ekonomicznego, najlepszym wyborem w swojej klasie jest produkt od zaufanych producentów, dlatego warto nie szczędzić na cenie, gdyż pokrycie dachowe to jeden z ważniejszych elementów przy budowie domu.