Kategorie

Gładzie, Szpachle


filtruj / sortuj (pokaż)

Gładzie, szpachle

Gładzie to mieszanki, które pomagają nadać otynkowanym murom gładką powierzchnię, bez wyraźnej chropowatej faktury i szorstkości. Dzieje się tak, ponieważ dzięki znikomej granulacji tego materiału wykończeniowego, można nimi tworzyć bardzo cienkie powłoki na powierzchni ściany, uzupełniając często niewidoczne ubytki w tynku, które powodują jego chropowatość.

Rodzaje gładzi szpachlowej

Chociaż użycie gładzi nie jest koniecznie, często wiele osób decyduje się na wykończenie ścian w swoich domach i budynkach gładziami, które podnoszą wówczas ich walory estetyczne. Gładzi używa się także do spoinowania ścian z płyt gipsowo-kartonowych, które bardzo często dzielą przestrzenie we wnętrzach budynków. Nie każdy dobrze sobie zdaje jednak sprawę, że są różne rodzaje gładzi.

Gładź gipsowa i gipsowo-wapienna

Gładzie gipsowe mają bardzo małą granulację i pozwalają uzyskać cienkie powłoki. Są idealne do pokrycia niewielkich nierówności, których zakrycie jednak czasem wymaga położenia kilku warstw. Gładzie gipsowe, czy też gipsowo-wapienne łatwo się szlifuje, a po wyschnięciu są białe, co czyni je dobrym podkładem do wielu kolorowych farb. Nie nadają się jednak do mokrych pomieszczeń, w których wilgotność przekracza 70%, gdyż namakają, pękają i mogą odpadać od tynku.

Gładzie cementowe i cementowo-wapienne

Gładź cementowa ma grubszą ziarnistość i ciężko uzyskać z nią idealnie gładkie ściany, jednak pozwala na wyrównanie tynków w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka. Dobrze kryją stare tynki i uzupełniają średniej wielkości ubytki.

Gładzie wapienne

Rzadziej używana gładź wapienna dobrze wygładza tynki wapienne i pozwala uzyskać warstwę grubości nawet 5 mm. Dlatego stosuje się ją do głównie do odnawiania starych tynków.

Gładzie polimerowe

Gładzie z polimerów cechuje niskie zużycie i łatwość nakładania na powierzchnię ścian i sufitów. Chociaż nie nadaje się do wilgotnych pomieszczeń, to bardzo dobrze sprawdza się w suchych. Dzięki niej można łatwo uzyskać naprawdę gładką strukturę. Występują one zarówno w wersji suchej, jak i pod postacią mas szpachlowych, które po otwarciu gotowe są do użycia.

Kiedy kłaść gładź gipsową, a kiedy pozostałe

Najczęściej stosowaną gładzią jest gładź gipsowa, której używa się do wyrównywania gotowych już ścian. Chociaż nie jest to wymagane, to wiele osób decyduje się położyć ją na gotowe już tynki, aby uzyskać efekt bardzo gładkich ścian. Jednak należy mieć świadomość, że sama gładź to za mało. Do jej położenia trzeba odpowiednich narzędzi i dobrego fachowca. To pierwsze, podobnie jak gładzie, znajdziesz w naszym sklepie.


Gładź szpachlowa jest niezbędnym elementem stosowanym przy wykończeniu ścian. Pozwala uzyskać idealnie gładką strukturę powierzchni, a przy tym jest odporna na uszkodzenia mechaniczne lub pęknięcia. Wykończenie pomieszczeń z wykorzystaniem gładzi przekłada się również na łatwość malowania. W naszej ofercie znajdziecie Państwo szeroki wybór materiałów o różnych parametrach technicznych. Posiadamy gładzie cementowe o bardzo dużej trwałości, gładzie gipsowe o wyjątkowej bieli, gładzie polimerowe wyróżniające się wysokim poziomem elastyczności oraz gładzie wapienne, które bardzo dobrze przepuszczają powietrze.