Kategorie

Folie budowlane


filtruj / sortuj (pokaż)

Folie budowlane

Zarówno w czasie prac budowlanych, jak i wykończeniowych przydają się różnego rodzaju folie budowlane i membrany izolujące. Pomagają one w uzyskaniu właściwych parametrów izolacyjnych pomieszczeń i chronią przed skutkami działań czynników atmosferycznych, mechanicznych i różnych przypadkowych działań. Jakich konkretnie? Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, warto przyjrzeć się bliżej budowie i rodzajom folii i membran.

Co nazywamy folią a co membraną?

Folie to cienkie plastry materiału z włókien sztucznych, pochodnych plastiku, których głównym zadaniem jest izolacja powierzchni przed wilgocią. Zwykle dostępne są w rolkach i wykorzystuje się je na przykład do izolacji dachowych, izolacji podłóg czy ścian. Z kolei membraną nazywamy kilkuwarstwowe materiały izolacyjne, wyposażone w swojej strukturze w otwory, które mają za zadanie przepuszczać parę wodną, pochodzącą z wewnątrz budynku. Membrany, podobnie jak folie chronią przed działaniem wody i opadów atmosferycznych pochodzących z zewnątrz i najczęściej są wykorzystywane w izolacjach dachów. Membrany dachowe i folie dachowe nie wykluczają się wzajemnie i obu z nich używa się w izolacjach dachu, membranę kładąc z zewnątrz pod dachówkami, zaś folię po wewnętrznej konstrukcji dachu.

Rodzaje folii budowlanych

Nie tylko w konstrukcjach dachowych używa się folii budowlanych. To dosyć szeroka kategoria produktów, do której należą także inne płachty tego materiału. Wśród wielu typów folii wyróżniamy:

Kiedy stosować folie budowlane

Folie budowlane możemy podzielić także ze względu na ich grubość. Najczęściej od 0,2 do 05, mm. To jaką wybrać, zależy od tego, do czego chcesz jej użyć. Takich folii budowlanych możesz użyć jako zabezpieczenie przed wilgocią pod posadzkę, wylewkę, a także do izolacji pionowych. Poza tymi zadaniami, folie budowlane używane są także do izolacji fundamentów.

Aby prawidłowo zabezpieczyć konkretną powierzchnię czy konstrukcję przed wilgocią, powinieneś kłaść folię po obu stronach głównego materiału izolującego. Na przykład na posadzce przed położeniem styropianu i na nim, a w konstrukcjach dachowych membranę na krokwiach od strony wewnętrznej, pomiędzy nimi wełnę, a na niej znowu folię dachową. Tak wykonana izolacja, w najlepszych stopniu ochroni budynek przed wilgocią.

Jak poznać dobrą folię budowlaną?

Dobra folia musi charakteryzować się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi. Musi być odpowiednio gruba i odporna na działanie wiatru. Innymi słowy, nie można jej łatwo rozerwać. To bardzo ważne, zwłaszcza w konstrukcjach połaci dachowych. W Icmarket zebraliśmy sprawdzone produkty, które dobrze spełniają swoje role. Dlatego rozejrzyj się i wybierz te, których potrzebujesz.


Folie budowlane pełnią bardzo wiele funkcji i mogą zostać wykorzystane na wiele sposobów. Najczęściej jednak stosuje się je jako izolację pod podłogi i przy pracach dekarskich i przy fundamentach. Charakteryzują się dużą szczelnością dla pary wodnej, prostym montażem i dużą wytrzymałością. Są świetną warstwą hydroizolacyjną.