Kategorie

Dachówki ceramiczne


filtruj / sortuj (pokaż)

Dachówki ceramiczne

Czy wiesz, że dachówki ceramiczne to najstarszy materiał, jaki do dziś używany jest powszechnie w pokryciach dachowych? Chociaż to jedne z najcięższych materiałów, spośród wszystkich dostępnych, jakie mogą być stosowane na dach, to wciąż decyduje się na nie wiele osób. Większość z nich wierzy bowiem, że dach pokryty dachówką ceramiczną nie tylko ładnie wygląda, ale też jest jednym z bardziej wytrzymałych. Chociaż trzeba pamiętać, że cięższe pokrycie wymaga także solidniejszej konstrukcji więźby dachowej. Faktycznie jednak im cięższe pokrycie, tym lepsza izolacja akustyczna i większa odporność na działanie wiatru.

Trwałość dachówki ceramicznej

Mówiąc o trwałości dachówki z ceramiki, warto wspomnieć, jak ona powstaje. Ceramiczne dachówki wypalane są bowiem w bardzo wysokich temperaturach, co czyni je wyjątkowo odpornymi na działanie wielu czynników atmosferycznych. Utwardzona ceramika wyjątkowo dobrze radzi sobie zarówno z mrozem, jak i z działaniem silnych promieni słonecznych i znosi nagłe zmiany temperatury. Ponadto, jest odporna na działanie wody, dlatego dobrze izoluje. Szacuje się, że dachówki z ceramiki mogą pozostawać w dobrej kondycji nawet ponad 100 lat.

Zalety dachówek ceramicznych

Przede wszystkim dachówka ceramiczna występuje w wielu różnych kształtach, dzięki czemu można łatwo dopasować ją do koncepcji wizualnej budynku. Z drugiej jednak strony, kolorystyka takich dachówek jest znacznie ograniczona i spotyka się jedynie naturalne odcienie terakoty, która dodajmy, powstając w procesie wypalania naturalnego materiału, jakim jest glina, może różnić się od siebie odcieniami. Walory estetyczne to jednak w zasadzie jedyna cecha dachówek ceramicznych, która może budzić wątpliwość co do ich zalet, bowiem tych, ten rodzaj pokrycia dachowego ma wiele.

Dachówki ceramiczne:

  • są łatwe w montażu (nie wymagaja deskowania),
  • są odporne na działanie czynników atmosferycznych,
  • wytrzymują nagłe zmiany temperatur,
  • dobrze izolują akustycznie,
  • są niepalne,
  • są bardzo trwałe i wytrzymują w dobrym stanie nawet kilkadziesiąt lat.

Kiedy warto kłaść dach z ceramiki?

Łatwość montażu, dostępne kształty i wymiary powodują, że dachówki z ceramiki można układać na niemal każdy rodzaj dachu o różnym stopniu nachylenia i nawet bardzo skomplikowanych kształtach. Ewentualnie uszkodzoną dachówkę jest też bardzo łatwo wymienić, bez konieczności demontażu większych części pokrycia, jak ma to miejsce w przypadku blachodachówki. Ich montaż nie wymaga także deskowania, a mimo to pokrycie z dachówek ceramicznych jest trwałe i ma dobre właściwości termoizolacyjne i akustoizolacyjne. To wszystko sprawia, że dachówki ceramiczne można układać praktycznie na każdym budynku mieszkalny o niskiej zabudowie.


Dachy wykonane z wykorzystaniem ceramiki to znane i cenione od lat rozwiązanie. Tak wykończone pokrycie dachowe daje gwarancję estetyki oraz wyjątkowej trwałości - glina jest materiałem odpornym na wysokie temperatury. Szeroki wybór kolorów i kształtów dachówek umożliwia stworzenie bardzo oryginalnego dachu.