Kategorie

Papy bitumiczne


filtruj / sortuj (pokaż)

Papy bitumiczne

Wśród wielu rodzajów pokrycia dachowego znajdziesz papy bitumiczne, których używa się zarówno do finalnego pokrycia dachów garaży, domków letniskowych i budynków gospodarczych, jak i materiał izolujący, stosowany pod różnego rodzaju dachówki. Chociaż, dobrze położona papa, może także skutecznie zabezpieczać dach bez użycia dodatkowych materiałów kryjących. Czym w zasadzie jest papa bitumiczna?

Czym jest papa bitumiczna?

Masa bitumiczna od wieków wykorzystywana jest do uszczelniania różnych obiektów budowlanych. Do jego produkcji wykorzystuje się ropę naftową, która poza destylacją poddawana jest różnym działaniom, w tym mieszaniu z wypełniaczami i zmiękczaczami. Zastosowane dodatki i technologia produkcji wpływa na właściwości papy bitumicznej.

Rodzaje papy bitumicznej

Współczesne papy z osnową z włókna szklanego cechuje wysoka wytrzymałość na obciążenia i zaginanie, jak również wysokie temperatury. Dlatego często używana jest jako materiał izolacyjny pod pokrycia dachowe. Jej elastyczność pozwala na swobodne układanie jej zarówno na płaskich, jak i spadzistych dachach. Jednak poza warstwą podkładową, możesz znaleźć inne rodzaje papy, która różni się przeznaczeniem i sposobem montażu. Wyróżniamy przy tym:

  • papy podkładowe (pokryte folią termo-topliwą lub posypką piaskową),
  • papy krycia wierzchniego, które mogą stanowić finalne pokrycie dachu,
  • papy samoprzylepne (nie wymagają użycia palnika),
  • papy dyfuzyjne (izolacyjne),
  • papy remontowe (stosowane do naprawy dachów bitumicznych).

Jak kłaść papę na dach?

Układanie papy zależy od jej rodzaju i przeznaczenia. Papę podkładową należy układać poziomymi pasami, stosując zakładki pomiędzy kolejnymi arkuszami. Układając ją na drewnianych deskach, do ich montażu używamy gwoździ z szerokim łepkiem, zwanych papiakami. Przybija się je w odległości kilku centymetrów od krawędzi. Można ją także przybijać do płyt OSB, na które świetnie nadaje się także papa termozgrzewalna. Arkusze pasów z papy bitumicznej należy uszczelnić także z użyciem lepiku na zimno, którego używa się także do hydroizolacji fundamentów i ścian.

Ile kosztuje papa na dach?

Papy bitumiczne to jedne z najtańszych materiałów na pokrycia dachowe. Zarówno jeśli chodzi o wykorzystanie ich jako warstwę podkładową, jak i do finalnego pokrycia. Ich koszt zaczyna się od kilkunastu złotych za 1 m2 i różni się od konkretnego rodzaju i grubości. W Icmarket znajdziesz papy o różnym przeznaczeniu, które łatwo dopasujesz do swoich potrzeb. Rozejrzyj się i wybierz produkt, którego szukasz.


Bitum, jako materiał, znany jest od wielu wieków. Wykorzystuje się go najczęściej jako uszczelnienie obiektów wysokich, w tym także dachów. Papy bitumiczne charakteryzują się wyjątkową dużą trwałością oraz elastycznością. Cechują się również dobrymi właściwościami izolacyjnymi oraz stosunkowo niską ceną, dlatego chętnie wykorzystuje się je w budownictwie. Mogą zostać wykorzystane zarówno w budowie dachów płaskich, jak i skośnych oraz ochronie fundamentów.