Kategorie

Akustoizolacja


filtruj / sortuj (pokaż)

Akustoizolacja

Hałas niewątpliwie pogarsza komfort życia. Zwłaszcza jeśli jest niepożądany, wywoływany przez sąsiada, maszyny, czy jakieś prace w pomieszczeniach obok. Dlatego by go ograniczyć, należy zamontować akustoizolację ścian, podłóg i sufitów. Jak to zrobić? Jakich materiałów należy użyć?

Czym jest izolacja akustyczna?

Jak ograniczyć rozchodzące się dźwięki wewnątrz domu? Jak nie słyszeć tego, co robi sąsiad? Jak samemu nie hałasować? Jak wytłumić hałas na halach produkcyjnych? To wszystko możliwe jest dzięki izolacji akustycznej. Akustoizolacja, czyli ochrona przed przenikaniem głośnych dźwięków ma za zadanie ograniczyć poziom hałasu wewnątrz domu. Chodzi zarówno o dźwięki dostające się do środka z zewnątrz budynku, jak i te wychodzące z wewnątrz pomieszczeń na ich zewnątrz. Co tak naprawdę daje akustoizolacja?

Co daje izolacja akustyczna

Dźwięki wewnątrz budynku mogą być wywoływane różnymi czynnikami. Na przykład muzyką, krzykiem, ale też uderzeniami w ścianę czy o podłogę itd. Jeśli nie chcesz wciąż chodzić na palcach i ściszać ulubionych wykonawców w radiu, to musisz wykonać dobrą izolację. Zależy ona od zastosowanych materiałów, które przeznaczone są do tłumienia hałasów. Jak i z czego wykonać akustoizolację?

Jak wykonać izolację akustyczną

Im gęstszy materiał konstrukcyjny, tym ciężej dźwiękom przedostać się na zewnątrz pomieszczenia. Niestety, lekkie stropy, ściany wznoszone z pustaków, cegły „dziurawki” czy płyt GK, nie mają najlepszych właściwości izolujących. Dlatego trzeba wykonać dodatkową warstwę izolacji, której zamontowanie je poprawi. Jak to zrobić?

Izolacja akustyczna na ściany

Chociaż przepisy budowlane nie określają konkretnych wartości, jakie powinny spełniać budynku pod względem akustoizolacji, przyjmuje się, że minimalne wartości, dla przenikania hałasu pomiędzy ścianami wewnętrznymi, kształtują się na poziomach:

  • domy jednorodzinne – 35 dB.;
  • domy wielorodzinne - 50 dB;
  • budynki biurowe – 35 dB.

Aby uzyskać takie wartości dla ścian działowych czy też oddzielających od siebie mieszkania, należy stosować materiały o dużej gęstości, nie mniejszej niż 7 kg/m2. Jeśli jest to niemożliwe lub chcemy zadbać o wyższą ochronę przed przenikaniem dźwięków, wówczas wykonujemy izolację akustyczną z takich materiałów, jak wełna szklana, korek, polistyren.

Akustoizolacja podłóg

Podobnie jak w izolacji ścian, do izolacji stropów można także wykorzystać wełnę mineralną. Stropy są o wiele bardziej narażone na przenoszenie dźwięków, dlatego do ich izolacji należy przyłożyć się bardziej. Zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy to budynków wielorodzinnych. Jako materiał izolacyjny do tego typu zadań używa się także płyt z polistyrenu, korka, a także keramzytu, granulatów mineralnych, mat kauczukowych i innych mat z tworzyw sztucznych.

Najlepsza izolacja akustyczna

W Icmarket zgromadziliśmy wszystkie rodzaje materiałów do akustoizolacji, tak abyś niezależnie od wykonywanej inwestycji mógł znaleźć ten właściwy. Nieważne zatem czy budujesz dom, osiedle segmentów czy też stawiasz hale produkcyjne. W tej kategorii znajdziesz wszystko, co potrzebne do tego, aby właściwie je wyciszyć i zapewnić komfort ich użytkownikom. Poza materiałami takimi jak wełny mineralne, płyty, maty, czy granulaty, znajdziesz tu uszczelniacze, taśmy i wszelkie akcesoria potrzebne do zamontowania akustoizolacji według każdego projektu.


Izolacja akustyczna pozwala na wyciszenie poszczególnych pomieszczeń, całych mieszkań, ale również hal fabrycznych do wygłuszenia dźwięków maszyn, studiów nagraniowych – pogłos itp, lotnisk oraz wszystkich innych przestrzeni, które wymagają szczególnego profilowania komfortu akustycznego. Wygłuszenie pozwala na odcięcie odgłosów dochodzących z zewnątrz i wydobywania się dźwięków na zewnątrz. Akustoizolacja stosowana jest przy budowie podłóg, ścian i sufitów.