Kategorie

Blog

Rodzaje dachówek

Kiedy wyobrażamy sobie, co składa się na konstrukcję domu rodzinnego, do głowy przychodzi nam furtka, pięknie zadbany ogródek, podjazd dla samochodu oraz przestronny, nierzadko piętrowy, budynek z dużymi oknami i rozległym dachem, który wbrew pozorom, stanowi bardzo istotną część każdego domu. To on jako pierwszy wrzuca się w oczy, gdy widzimy dom z daleka, a z lotu ptaka jest jego jedyną, reprezentacyjną częścią. Aby dach naszego domu się wyróżniał, musi składać się z odpowiedniego pokrycia dachowego, czyli dachówki. Wybór tej odpowiedniej wcale nie jest tak prosty, jak może się wydawać.

Rodzaje dachówek

Ze względu na materiał użyty do produkcji dachówek, wyróżniamy:

Rodzaje produkcji

Ze względu na proces produkcji dachówek, możemy wyróżnić dwa typy, mianowicie dachówki ciągnione i tłoczone.

Dachówki ciągnione to takie, które formuje się przez obróbkę taśmy gliny ceglarskiej w dachówczarkach. Wśród takich dachówek, wyróżniamy holenderskie, tzw. „esówki”, ponieważ przekrój mają w kształcie litery „s”, a także „karpiówki”, tworzone z ceramiki lub cementu, swoją nazwę zawdzięczając podobieństwu do łuski karpia. Idąc dalej ciekawym nazewnictwem, możemy takie dachówki kłaść „w koronkę”, czyli pojedynczo, oraz właśnie „w łuskę” – podwójnie. Ostatnim typem dachówki ciągnionej jest dachówka zakładowa utworzona z ceramiki, mająca przy dłuższych krawędziach z jednej strony jeden lub dwa żłobki, a ze strony przeciwnej – odpowiednio jeden lub dwa występy, nad którymi umieszczona jest wypukła fala, przykrywająca miejsce bocznego połączenia dachówek.

Z kolei dachówki tłoczone formowane są nie poprzez obróbkę, a prasowanie gliny ceglarskiej w formach. Tutaj również wyróżniamy kilka podrodzajów, np. dachówki marsylskie (tzw. marsylki), posiadające zakładki ze wszystkich stron. Pozostając w tej części świata, na horyzont wychodzą również rzymskie, zwane klasztornymi, gdyż wystawiane były zazwyczaj na wielkich klasztornych dachach, w celu obrony przed silnym wiatrem. Ostatni rodzaj to mnich i mniszki - najstarszy i najbardziej klasyczny model dachówek, stosowany już w starożytnej Grecji oraz później w średniowieczu. Jest to klasyczny model wyróżniający się zdolnością odprowadzania wody opadowej.

Pokrycia dachówkami układa się na dachach stromych, o kącie nachylenia połaci powyżej 31° (kąt zależny jest od typu dachówki, najniższe pochylenie jest dopuszczalne dla karpiówki układanej podwójnie w koronkę, dachówki zakładkowej i marsylskiej, dla pozostałych wymagany kąt nachylenia połaci jest większy). Jak zatem widać jest to, wbrew pozorom, temat złożony. Kiedy zdecydujemy się na budowę czy kupno wielkiego domu i chcielibyśmy lekko odrestaurować dach, najlepiej skonsultować się ze specjalistą odnośnie najlepszej dachówki.

wstecz do kategorii: Budownictwo, Gospodarka, Ekonomia