Kategorie

Blog

Czym jest termomodernizacja i dlaczego jest ona tak ważna?

Czym jest termomodernizacja i dlaczego jest ona tak ważna?

Czym jest termomodernizacja?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną. Dodatkowym plusem takiego przedsięwzięcia jest zmniejszenie rachunków za ogrzewanie oraz zmniejszenie ilości zużycia paliwa, którego zużywa się do zasilania domowej instalacji grzewczej. Wg ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, działania te muszą również nieść za sobą m.in. zmianę lub modernizację źródeł energii.

Wszystkie potrzebne informacje możecie znaleźć na naszej stronie internetowej 

icmarket.pl

Jakie działania wchodzą w skład termomodernizacji?

Najlepsze efekty będą widoczne tylko w przypadku kompleksowej modernizacji. Samo docieplenie budynku nie wystarczy, jeśli okna nadal będą nieszczelne. Działania najlepiej rozpocząć od montażu ocieplenia. Wybierz taki system ociepleń, który uszczelni ściany twojego budynku oraz sprawi, że zimą ciepłe powietrze z wnętrza domu nie wydostanie się na zewnątrz, a latem nie wniknie z zewnątrz do środka. Kolejnym etapem powinno być docieplenie stropów oraz podłóg by całkowicie ograniczyć powierzchnię, przez którą będzie uciekało ciepło. Następnie warto sprawdzić (i ewentualnie wymienić) stolarkę okienną. Na sam koniec możemy dostosować moc systemu grzewczego do nowych warunków cieplnych budynku.

Ważne jest, by wszystkie prace wykonywać zgodnie z powyższą kolejnością. W innym wypadku koszty mogą się znacząco powiększyć. Ocieplenie domu jest więc podstawowym krokiem w termomodernizacji.

Program czyste powietrze

Koszty termomodernizacji mogą okazać się bardzo kosztowne, przez co przekroczą twój budżet. Właśnie w takim celu powstał program Czyste powietrze. Wystarczy się zgłosić i spełnić wymagane warunki, by dostać dofinansowanie lub pożyczkę.

Jeżeli zakwalifikujesz się do programu, zostaniesz przydzielony do odpowiedniej grupy finansowej. W tym przypadku liczy się miesięczny dochód na jedną osobę. Każdy próg ma przyznawaną odpowiednią dotację.

Drugą opcją jest pożyczka na termomodernizację. Jeśli uda się ją uzyskać, można za jej pomocą stopniowo spłacać wszystkie koszty związane z termomodernizacją.

Kiedy zdecydować się na termomodernizację?

Warto przemyśleć, czy utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku podczas sezonu grzewczego znacząco narusza nasz domowy budżet. Jest to jedno z podstawowych wytycznych. Dodatkowo, jeśli w domu nadal zamontowane są stare i nieszczelne okna to termomodernizacja również może okazać się korzystną inwestycją, która poprawi nasz komfort życia na długie lata. Decydując się na modernizację najlepiej wybierać rozwiązania na minimum kilkadziesiąt lat. Dobrym materiałem izolacyjnym jest wełna skalna, która dodatkowo chroni nasz dom przed wilgocią, ogniem oraz pleśnią i grzybem. Największa zaleta wełny skalnej jest to, że nie traci ona swoich właściwości nawet po 50 latach!

wstecz do kategorii: Budownictwo, Gospodarka, Ekonomia