Kategorie

Blog

Czy kominek to na pewno dobry pomysł?

Czy kominek to na pewno dobry pomysł?

Jakie zastosowania może mieć kominek?

Kominek używany jest okazjonalnie i montowany dla designu, przytulnego wnętrza albo do ogrzewania salonu w chłodne wieczory, gdy główne ogrzewanie jeszcze nie pracuje.

Kominek jako pomocnicze źródło ciepła, które przydatne jest w porach przejściowych. Ogranicza wydatki na gaz czy olej opałowy przed sezonem grzewczym i tuż po nim. Sprawdza się też przy wspomaganiu podstawowego systemu grzewczego i w przypadku awarii kotła gazowego.

Kominek jako główne źródło ciepła. W praktyce dom może być ogrzewany głównie kominkiem. Jednak zgodnie z prawem nie może to być jedyne źródło ciepła. Budynek musi być wyposażony w urządzenia ogrzewcze nie będące piecami, trzonami kuchennymi ani kominkami.

A jakie zalety ma kominek?

Kominek stwarza niepowtarzalny klimat w mieszkaniu i jest elementem dekoracyjnym.Posiadanie kominka od razu przywodzi na myśl przyjemną atmosferę. Obserwowanie płomieni i ogrzewanie się przy ich cieple pomaga też się zrelaksować, czego nie zapewni nawet najbardziej dekoracyjny grzejnik. Dobrze zaprojektowany kominek oraz dobrana obudowa zapewniają niesamowity efekt wizualny. Wybór jest ogromny, dlatego bez problemu dopasujesz styl wykończenia do pozostałej aranżacji wnętrza.

Kominek stanowi dodatkowe źródło ogrzewania

Stojąc przed podjęciem decyzji o zakupie kominka warto od razu zainwestować w system dystrybucji gorącego powietrza. Dzięki temu można znacząco zredukować koszty ogrzewania, gdyż palenie w kominku rozprowadza ciepło po całym mieszkaniu. Kominki są także niezastąpione w przypadku awarii centralnego ogrzewania. Utrzymanie kominka nie generuje dużych kosztów, dogrzewanie nim zazwyczaj jest tańsze niż palenie gazem lub węglem w piecu centralnym.

Kominek jest trwały w utrzymaniu

Kominki są praktycznie bezawaryjne, pod warunkiem, że zostały prawidłowo zamontowane. Wkłady kominkowe są odporne na działanie wysokich temperatur, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat bez konieczności wymiany. Odpowiednie dbanie o kominek sprawi, że nie będzie z nim żadnych problemów. Dobrze wykonana obudowa posiada wysoką odporność, dlatego nie ma obaw, że pęknie pod wpływem wysokiej temperatury czy niechcącego uderzenia kawałkiem drewna.

Zbyt idealny? Kominek może mieć również wady.

Wysokie ceny instalacji

Koszty instalacji kominka to jednorazowo bardzo duże obciążanie dla budżetu. Nakłady finansowe związane z dogrzewaniem domu kominkiem stanowią ponadto comiesięczny dodatek do innych opłat. Warto jednak dobrze je przeliczyć, w wielu przypadkach może to być wariant stosunkowo ekonomiczny.

Niewłaściwa lokalizacja kominka może powodować wiele utrudnień

Pojawienie się w pomieszczeniu kominka jest związane z dużym ograniczeniem w obrębie przestrzeni. Meble i telewizor powinny znajdować się w odpowiedniej odległości. Aranżacja z wbudowanym już kominkiem jest szczególnie problematyczna w małych wnętrzach. Nie można również zapominać, że mimo wszystko ogień jest niebezpieczny, więc trzeba zachować ostrożność, w szczególności w przypadku dzieci w domu.

Dbanie o kominek jest czasochłonne

Właściwe dbanie o kominek wymaga nakładów czasu i pracy. Składają się na to wszystkie czynności związane z cięciem i przygotowaniem drewna, procesem rozpalania i podtrzymywania ognia, a także czyszczenia. Jedną z wad jest potrzeba ciągłego czyszczenia unoszącego się pyłu, popiołu, skrawków drewna itp. Może mieć to także wpływ na szybsze niszczenie podłogi oraz ścian wokół kominka, do tego niezbędna jest podłoga z ognioodpornego tworzywa. Przy niektórych kominkach, konieczne będzie częstsze odświeżanie i malowanie pomieszczenia.

Nasze propozycje znajdziesz tutaj: KOMINKI

wstecz do kategorii: Budownictwo, Gospodarka, Ekonomia