Kategorie

Blog

Akustoizolacja

Nie podlega wątpliwości, że nikt z nas nie lubi, kiedy ktoś lub coś utrudnia naszą koncentrację podczas pracy, wypoczynku lub snu. Suszarka do włosów wydaje hałas o natężeniu 60dB, odkurzacz 70dB, a hałas podczas szkolnej przerwy to ok. 100dB. Szkodliwym dla naszego organizmu jest natężenie dźwięku o wysokości ponad 85dB. Właściwa akustoizolacja ma wpływ na naszą efektywność, a nawet poczucie szczęścia. Eksperci WHO dowiedli, że hałas szkodzi nam tak samo, jak toksyczne związki chemiczne. Dlatego warto jest zadbać o odpowiednią izolację akustyczną w domu bądź mieszkaniu.

Wyróżniamy kilka źródeł dochodzącego hałasu:

Hałas pogłosowy – najczęściej spotykany w pomieszczeniach bez adaptacji akustycznej. Są to przede wszystkim nadmierne i uciążliwe odbicia dźwięku od ścian, sufitu lub podłogi. W takiej sytuacji dźwięk słyszymy z opóźnieniem i nie docierają do nas wszystkie informacje albo nie do końca rozumiemy przekazywaną wypowiedź. Zdecydowanie nie jest to przyjemne zjawisko.

Hałas powietrzny – występuje w domach szeregowych i budynkach wielorodzinnych. Polega na przenoszeniu się dźwięków między pomieszczeniami w sąsiadujących pomieszczeniach. Są to głównie hałasy typu: rozmowy, odkurzacz, pralka, dźwięki z urządzeń audio, itp. W budynkach biurowych, obiektach sportowych czy szkołach charakterystyka hałasu jest inna.

Hałas generowany przez wyposażenie techniczne budynku– źródło takiego hałasu to kotłownie, windy bądź systemy wentylacyjne. Dźwięk przenoszony jest przez instalacje lub konstrukcje.

Hałas zewnętrzny – są to głównie środki transportu i komunikacji. Zalicza się do tego również transport kolejowy, który potrafi być najbardziej uciążliwy. Zależy to od poziomu zurbanizowania terenu, ale również od gęstości zaludnienia. W biurze znajdującym się w centrum miasta, odczujemy to najbardziej.

Hałas zdecydowanie nie jest niczym pozytywnym. Źle wpływa przede wszystkim na ludzką psychikę i często doprowadza nas do irytacji, a w skrajnych przypadkach do agresji. Dobra izolacja akustyczna pozwala nam cieszyć się komfortem, spokojem i lepszą koncentracją podczas wykonywanej pracy.

W jaki sposób możemy skutecznie uchronić nas przed hałasem?

Sposobów jest wiele, ponieważ skorzystać możemy z mat akustoizolacyjnych, wełny mineralnej lub paneli akustycznych. Te ostatnie to rozwiązanie, które najczęściej spotkamy w studiach nagraniowych i innych miejscach, gdzie najważniejsza jest muzyka. Oprócz wygłuszania ścian możemy wygłuszyć również podłogę, o czym niekoniecznie wszyscy wiedzą. W takiej sytuacji mówimy o akustoizolacji od dźwięków uderzeniowych. Sprawdza się to dobrze, kiedy żona chętnie chodzi w butach na wysokim obcasie, synek odbija piłeczkę o podłogę, a córka rozsypuje klocki i wszystko to dzieje się w jednym momencie.

Izolacja akustyczna powinna być uwzględniona już na etapie projektu, a także podczas realizacji budynku. Redukcja hałasu jedynie o 10dB jest dla naszego ucha tak zauważalna, jak obniżenie głośności o połowę. To pokazuje jak istotne jest zadbanie o dobrą izolacje akustyczną.

wstecz do kategorii: Budownictwo, Gospodarka, Ekonomia