Kategorie

Blog

Basen we własnym podwórku - co musisz wiedzieć?

Basen we własnym podwórku - co musisz wiedzieć?

Jaki basen wybrać?

Jeśli uwielbiamy pływać, możemy rozważyć montaż basenu stałego.

Minusem tego rozwiązania są koszty oraz czas realizacji. By wybudować w ogrodzie zbiornik musimy zatrudnić odpowiednich fachowców. Dobrej jakości produkty znajdziesz tutaj - https://xplo.pl/. Powinniśmy jednak pamiętać, że budując basen o powierzchni większej niż 30m2, musisz posiadać pozwolenie na budowę. Plusem takiego rozwiązania jest trwałość zbiornika i piękny design. Stały basen możemy doskonale wpasować w architekturę. Należy jednak liczyć się z tym, że budowa będzie kosztowna. Na rynku dostępne są gotowe baseny, wykonane z betonowych i stalowych konstrukcji. Ze względy na swoją uniwersalność są one tańsze, ale mogą nie pasować do naszego ogrodu.

Lepszym rozwiązaniem wydaje się wybór basenu przenośnego. Zbiorniki można podzielić na modele dmuchane, rozporowe oraz stelażowe.

Baseny dmuchane są z reguły najtańszą opcją, która wytrzymuje jeden sezon. Ze względu na rozmiar są one raczej przeznaczone dla dzieci. Pomimo krótkiego czasu eksploatacji takie zbiorniki nie potrzebują dużej ilości wody. Co więcej można je wszędzie ze sobą zabrać i posiadają różnorodne kształty, co podoba się najmłodszym.

Baseny rozporowe, w zależności od rozmiaru, pomieszczą kilka dorosłych osób. Zbiorniki mogą być stosunkowo głębokie. Modele rozporowe są bardziej wytrzymałe niż baseny dmuchane – wystarczają nawet na kilka sezonów. Basen rozporowy będzie zmieniał swoją wysokość w zależności od ilości wody. Takie zbiorniki muszą mieć okrągły kształt, by zachować swoje właściwości.

Baseny stelażowe są najbardziej rozbudowaną wersją basenów przenośnych. Nie należą jednak do najtańszych. W takich modelach można pływać i wypoczywać nawet w kilkanaście osób. Mają one na ogół kształt kwadratu lub prostokąta – po to, by konstrukcja stelażowa utrzymywała wodę w zbiorniku. Baseny są zbudowane z usztywnionych ścianek, które podtrzymuje metalowy stelaż. Ich główną wadą jest czas rozkładania i cena. Warto jednak pamiętać o tym, że będą nam służyły przez kilka lat.

Wybór odpowiedniego miejsca

Basen powinien znajdować się z daleka od drzew, z których często spadają liście i drobne zwierzęta. Można postawić bądź zbudować go na stanowisku nasłonecznionym, by woda szybciej się nagrzewała. By zapewnić sobie cień w trakcie korzystania ze zbiornika, warto zadbać o specjalne, materiałowe zadaszenie. Wybierając miejsce na basen należy zwrócić uwagę na przewody elektryczne, słupy i skrzynki – należy je omijać, by nie wywołać porażenia.

Jak dbać o wodę?

Woda w zewnętrznym basenie ulega zanieczyszczeniu, gdy zapominamy o nią dbać. Duże, stałe zbiorniki mają specjalistyczne mechanizmy czyszczące, jednak modele przenośne wymagają naszej ingerencji. Modele rozporowe i stelażowe posiadają w zestawie filtr czyszczący wodę. Warto również zaopatrzyć się w specjalistyczną chemię basenową, która zadba o to, by w basenie nie rozwijały się glony. Poza tym warto wyposażyć się w plandekę, którą zakryjemy basen w czasie nocy lub dłuższej nieobecności. Jeśli zdecydujesz się na bardzo duży zbiornik, zaopatrz się również w podbierak. Pomoże on wyłowić liście i owady z wody.

Sprawdź naszą ofertę: https://xplo.pl/

wstecz do kategorii: Budownictwo bywa zabawne